Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı

Enerji kimlik belgesinin hazırlanabilmesi için bakanlığın yetki verdiği Enerji kimlik belgesi uzmanı kendine ait şifre ve kullanıcı adı ile bakanlığın sistemine giriş yaparak belgeyi hazırlayabilir. Aşağıda Enerji kimlik belgesi uzmanımıza ait Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlık kartını inceleyebilirsiniz.

Enerji kimlik belgesi uzmanımız 01.03.2011 tarihinden itibaren enerji kimlik belgesi vermeye yetkilendirilmiş bulunmaktadır. EKB Uzmanı sisteme binanın bütün verilerini girip belgeyi sistem onayına yollar. Sistem onayı geldikten sonra belgenize kendine ait bir numara verilir. Unutmayın belgenizin yeni bir nushasını ancak EKB Uzmanı verebilir. Enerji kimlik belgesi uzmanlık kartını almış olan Mimar veya Mühendislerin Meslek odalarında kaydının bulunması gerekmektedir. Bu yüzden belgenizi hazırlayan Mimar veya Mühendislerin Büro Tescil belgelerini mutlaka isteyin. Mesleki odalara kaydı olmayan enerji kimlik belgesi uzmanlarının hazırlamış oldukları belgeler geçersizdir. Aynı zamanda herhangi bir kurumda (belediye veya başka kurumlar) çalışmaya başlayan Mimar veya Mühendisler daha evvel almış oldukları enerji kimlik belgesi uzmanlık kartlarını derhal bakanlığa bildirmeleri gerekmektedir. Bakanlık tarafından tespit edilen tarihlerde hazırlanmış olan belgeler geçersiz kabul edilecektir. Bu yüzden belgenizi mutlaka bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan ve aynı zamanda Büro Tescil belgesi yenilenmiş olan bir Mimar veya Mühendise hazırlattırın. Ayrıca belgenizin belge numarasını mutlaka 

Belge numarası geçersiz olan binalar bakanlık tarafından denetlenmektedir. Enerji kimlik belgeniz geçersiz ise en geç 1 yıl içinde EKB’nizi yeniletmelisiniz. EKB'nizi mutlaka yetkilendirilmiş bir Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı na hazırlatmalısınız.

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanımız 2005 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümünde okumaya hak kazanmıştır. 2005-2009 yılları arasında lisans eğitimini tamamlayıp 2010 yılında askerlik görevini yerine getirmiştir. 2011 yılından bu yana serbest mimarlık yapmakta olup 01.03.2011 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi hazırlamaya yetkilendirilmiş bulunmaktadır.

Enerji kimlik belgesi uzmanlarının belgeleri 10 yıl itibariyle geçerlidir. Hazırlanılan belgelerinde geçerlilik süresi 10 yıldır.